"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kirpik Tipine Göre Rimel Seçimi

Tesirli bir hoşluk kazanma usulü olarak makyaj, azıcık el mahareti ve kesinlikle doğru mahsul kullanımı ile birlikte, hatasız bir noktaya erişerek şahaneler yaratmayı muvaffak olur. Yeter ki şuurlu bir makyaj uygulayıcısı olun. Bunun için birinci adım, doğru makyaj mahsulünü bulmaktan geçer. Her bir kozmetik malzemesi gibi rimel tercihi de tamıyla kirpiklerinizin yapısına ve lüzumuna göre asıllaştırılması gereken bir süreçtir. Şayet kirpiklerinizin özelliklerini göz arkasını eder ve gelişigüzel bir mahsul satın alıp kullanmaya başlarsanız netice ne yazık ki her zaman mutluluk verici olmaz.

Kirpiklerinize hatasız bir görünüm ve bakışlarınıza etkileyici bir derinlik kazandırmaya destekçi olan en doğru rimel modelini seçmek için öncelikle kirpiklerinizin lüzumunu doğru tanımlamalısınız. Bu emelle değişik kirpik tipleri için sunduğumuz teklifleri araştırabilirsiniz.

1. Seyrek ve Cansız Kirpikler

Seyrek ve bariz olmayan kirpikler için en ehemmiyetlisi, kullanılan maskaranın hacim verici özelliğe sahip olmasıdır. Öte yandan, hacim verirken kirpikleri birbirine yapıştıracak bir mahsulden uzak durulmalıdır. Çünkü halihazırda seyrek olan kirpikler birbirine yapıştığında çok daha cılız ve sıhhatsiz bir görüntü ortaya çıkar. Kökten itibaren dolgunluk verirken kirpikleri tek tek ayıran bir rimel, seyrek kirpikler için idealdir. Ayrıca seyrek kirpiklere hacim kazandırmak için kalın uçlu maskara fırçaları seçim edilmelidir. Fırça kalınlaştıkça üzerinde yakaladığı ve dolayısıyla kirpiklere geçirdiği maskara ölçüyü de emin oranda çoğalır. Bu da daha fazla hacim anlamına kazanç.

2. Seyrek ve Düz Kirpikler

Hem seyrek hem de düz kirpiklere sahip bayanlar için gaye “kedi gözü” görünümü olabilir. Yukarıya doğru kıvrımlı ve hacimli kirpiklere kavuşmak için size takviyeci olacak rimelin, hem dolgunluk hem de kıvrıklık kazandıran cinsten olması gerekir. Bu noktada rimel fırçasının da kıvrımlı olması ve en diptekinden en uçtakine kadar her bir kirpiğe gereksinim dinlediği kıvrımları kazandırabilmesi ehemmiyetlidir.

3. Seyrek ve Renksiz Kirpikler

Kirpiklerinizin seyrek ve aynı zamanda fazla sarih renkli olduğunu düşünüyorsanız hacim verici özelliğe sahip rimelinizin aynı zamanda yoğun siyah tesire sahip olmasına itina gösterin. Kirpiklerinizi birkaç ton koyulaştırmanın yanında tek tek ayırıp dolgunlaştıran extra black özellikte bir rimel ile aradığınız neticeyi elde edebilirsiniz.

4. Hacimli Fakat Düz Kirpikler

Şayet hacimli kirpiklere sahipseniz kirpik makyajında işiniz yarı yarıya basit demektir. Tek beceriksiziniz olan kıvrımlı kirpikleri size kazandıracak rimeli tanımladıktan sonra, dikkat faktörüz gereken ikinci nokta ise rimel fırçasıdır. Fırçanın ufaklı büyüklü, asimetrik kıllara sahip, kıvrımlı bir fırça olması sizin için idealdir.

5. Kısa ve Düz Kirpikler

Kısa kirpikleri doğru bir rimel desteğiyle uzatmak güç değildir. Ekstra uzunluk kazandırıcı bir rimel ile kirpiklerinizin boyunu olduğundan çok daha uzun bir noktaya taşıyabilirsiniz. Ayrıca kısa boylu kirpikler için ideal rimel fırçası ince ve kıvrımlı uçlu olan modeldir. Düz kirpiklerinizi kıvrımlı bir hale getirmek için ise bu özelliği ile öne çıkan rimelleri seçim edebilir ve aynı zamanda kirpik kıvırıcı mahsullerden de takviye alabilirsiniz. Bu kısa kirpiklere rimel teklifleri uyguladığınızda hem uzun hem de kıvrımlı kirpikler elde edebilirsiniz.

6. Uzun ve Düz Kirpikler

Kirpiklerinizin boyu uzun olmasına karşın düz ve düşük olduğu için hayal ettiğiniz tesirli bakışlara erişemiyor olabilirsiniz. Bu vaziyette gayeniz, kirpiklerinize uzunluk katacak bir mahsulden ziyade, düz olan kirpikleri yukarıya doğru kıvrımlı hale getirecek bir rimel olmalı. Bu cinsten bir rimel ile kirpiklerinizle beraber bakışlarınız da yukarıya doğru kalkıp canlanacaktır. Fırça olarak ise orta kalınlıkta ve kesinlikle kıvrımlı rimel fırçaları seçim edilmelidir.

7. Yapışık Kirpikler

Yapısal olarak birbirine yapışkan olan kirpikler, günlük yaşamda rimel uygulamalarını hayli güçleştirir. Birbirine yapışan ve iç içe geçen kirpikler, hacimli olsalar bile seyrek ve cansız bir görünüme neden olur. Yapışkan kirpikleriniz varsa sık ve kısa kıllara sahip bir rimel seçim etmelisiniz. Rimelinizin hangi özelliklere sahip olacağına ise kirpiklerinizin boy ve hacim gidişatına göre karar verebilirsiniz. Ayrıca yapışkan kirpikleri, maskara uygulamasına geçmeden evvel, kirpik tarağı takviyesiyle taramak da yapışkanlıkları açmak ismine bereketli olacaktır.

Doğru rimel tercihinin hayallerinizdeki kirpiklere erişmedeki rolü hayli büyüktür. Bulduğunuz doğru mahsulü, doğru şekilde kullanmak da ideal neticeye erişmenizde size takviyeci olur. İşte, kirpik yapınıza göre doğru mahsulü seçerken ve seçtikten sonra yaşama geçirmeniz gereken değişik bazı teklifler:

  • Maskara seçerken kirpik yapınızla beraber temennilerinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Kirpiklerinizin özelliği, neye lüzumu olduğunu ortaya koymak için yeterlidir ve mevzubahisi lüzum genel olarak sizin de kirpikleriniz için istediğiniz kazanımlara karşılık kazanç. Ancak yeniden de kirpik makyajında özel olarak hayal ettiğiniz bir görünüm varsa ona uygun bir mahsul tanımlamalısınız.
  • Rimel uygulaması esnasında en sık düşülen yanılgı, rimeli kirpik uçlarına sürmektir. Yalnızca uçlara sürülen rimelin ağırlığı, kirpiklerin daha da alta düşmesine ve kıvrımlarını yitirmesine neden olacağı için beklediğinizin aksine çok makûs neticelere yol açabilir. Bunun için rimeli kirpiklerinize en dipten uca doğru gidecek biçimde uygulamalısınız.
  • Kullanacağınız mahsulü, rimel fırçasına gereğinden fazla aldığınızda kirpiklerinize hacim kazandırmak yerine onların birbirine yapışmasına ve çok daha cılız bir görünümün ortaya çıkmasına neden olursunuz. Bu sebeple maksadınız fırçanın üzerinde çok ölçüde rimel biriktirmek değil, bol fakat yeterli ölçüde rimeli kirpiklerinize doğru şekilde uygulamak olmalıdır.


İdeal netice, her zaman ideal mahsulü doğru usullerle uygulamakla elde edilir. Kirpikleriniz için en doğru rimelin hangisi olduğunu onlara azıcık daha yakından baktığınızda basitlikle kavrayabilirsiniz. Kirpiklerinizin neye lüzumu olduğunu tanımlayın ve onlara gereksinimlerini, ideal mahsul aracılığı ile temin edin.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir