"Enter"a basıp içeriğe geçin

Maskara Sürmenin Püf Noktaları

Güzel bir makyaj için maskaranın vazgeçilmez olduğu tartışılmaz bir detaydır. Ancak maskarı sürmek makyaj yapar iken en zorlandığımız noktalardan birisidir. Maskaranın nasıl sürüleceğini bilmiyorsanız, korkunç bir görünüme niçin olabilirsiniz. Peki maskara nasıl sürülür? Detaylara göz atalım.

MASKARAYI SADECE SAĞA SOLA DOĞRU SÜRMEK
Pek çoğumuz maskara uygularken, fırçayı yalnızca yatay tutarak aplikasyon hatasına düşüyoruz. Kirpiklerin çıkış yönleri ve açıları değişik olmasından, yatay bir şekilde uygulandığında fırça her kirpiğe denk bir şekilde sürülmez. Bu dahi hoş bir görünüş elde etmemize önler. Özellikle kirpiklerin iç ve dış kısımlarına maskara uygularken, fırçayı dik tuttuğunuzda çok daha basit yapılabildiğini ve maskaranın kirpiklerin her yerine denk bir şekilde uygulandığını göreceksiniz.

KİRPİK KIVIRICIYI MASKARA SONRASI SÜRMEK
Kirpik kıvırıcıyı maskara ardından kullanmak, uygulanan en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Bu aplikasyon, kirpikleri kıvırmaktan ziyade maskaranın bulaşmasına neden olur. Bu sebeple kıvırıcı kullanacaksanız maskara sürmeden evvela yapmanız gerekiyor. Ayrıca kıvırıcıyı zigzag hareketlerle uygularsanız dilediğiniz neticesi daha iyi elde edebilirsiniz.

MASKARAYI DEVAMLI POMPALAMAMAK
Yeterli ve denk miktarda ürünü fırçaya alabilmek için, fırçayı tüpe peş peşe sokup çıkarmak işe yaramaz bir harekettir. Bunu yaparak maskara tüpü içine fazlası kez hava girmesine sebebiyet verir, maskaranın ömründen çok daha hızlıca kurumasına niçin olursunuz.

FIRÇAYA BULAŞAN MASKARAYI TEMİZLEMEK
Fırçadaki çok üründen kurtulmak için, bir evvelki adımda bahsetmiş olduğumuz fazlası kez tüpün içine sokup çıkarmak yerine, fırçayı tüpün kenarına sıyırarak temizlemenizi öneririz. Genellikle yalnızca fırçanın uç evresinde biriken mahsul, aplikasyon esnasında istenmeden bir yerlere değerek makyajımızın bozulmasına neden olabiliyor. Ama bunun önüne geçmek için, tüpün kenarına sıyırarak kullanmanızı öneririz.

GÜN İÇİNDE TEKRAR TEKRAR MASKARA UYGULAMAMAK
İşte maskara sürerken kaçınmanız gereken en büyük yanlışlardan biri daha! Gün içinde tazelemek için yineleme maskara sürmek, kirpiklerinizi ve nedeniyle dahi göz makyajının korkunç bir durum almasına neden olur. İlk pratikte adamakıllı sürdüğünüz maskara, kuruyup sabitlendikten sonra yineleme maskara sürmek hem kirpiklerinizin yapışmasına niçin olur üstelik fırça ile kirpiklerinizi taramak oldukça zor olacağından kopmalarına sebebiyet verebilirsiniz.

KİRPİK DİPLERİNE MASKARA SÜRMEK
Ekstra hacim, extra karartı ve kıvrıklık elde etmek için, maskara fırçasını kirpik diplerine oturtup, zigzag hareketlerle yukarı çekmek lüzum, doğru bir harekettir. Ama işin ucu azıcık kaçıp dahi maskarayı kirpik diplerine çok çok bastırdığımızda, göz kapağımız üstünde çıkan kara fırça izleri hiç görmek istemediğimiz bir görüntü oluşturur. Bunun önüne geçmek için fırçayı daha iyi denetim etmeli ve maskaranızı uygularken aşağı doğru bakmayı tercih etmelisiniz.

MASKARAYI DOĞRU YERE UYGULAMAK
Maskarayı yalnızca kirpik uçlarına yapmak, kirpiklerinin olmasından çok daha kısa görünmesine niçin olur. Maskara uygularken yapman gereken en mühim hareket, az evvela de söylediğimiz gibi, fırçayı kirpik diplerine oturttuktan sonra, zigzag hareketlerle yukarı doğru çekmektir. Bu aplikasyon, mükemmel bir görünüş elde etmenizi sağlar.

ESKİ MASKARALARI YILLAR SONRA KULLANMAMAK
Gelelim son olarak ve en mühim aşamaya: Son kullanım tarihi geçmiş bir maskarayı katiyen ve katiyen kullanmamalısınız. Yapısı bozuk, kurumuş bir maskaradan kirpiklerinize katiyen iyi gelmez. Kirpiklerinizin dökülmelerine ve kırılmalarına neden olmamak, üstelik alerjik bir tepkiyle karşı karşıya kalmamak için, maskaranızın son kullanım tarihine dikkat etmelisiniz. Çoğu maskaranın son kullanım tarihi açıldıktan sonra 12 aydır. Bu zaman içinde kullanılması lazım olur.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir